پارک دولاویلت؛ واگرایی عناصر طراحی درجهت ساختارسازی فضایی

بازدید از مجموعه تخت جمشید برای اولین بار، عمیق ترین تاثیری که یک فضای مصنوع می تواند ایجاد نماید را در من پدید آورد. احساسی از احترام به هوش، نبوغ، دادگری و درعین حال عظمت فرهنگ باستانی ایرانیان. امامایلم دیدن مجموعه ای دیگر که با یک پیش زمینه ذهنی نه چندان مثبت انجام گرفت و در انتها تاثیری شگرف بر جای گذاشت و سبب تغییر ذهنیت گردید را روایت کنم؛ پارک دو لا ویلت در شمال شرقی پاریس.

هنگامیکه چندین سال قبل در زمان دانشجویی و درس معماری معاصر برای اولین بار مفهوم دیکانستراکشن بیان گردید، از پارک دولاویلت اثر برنارد چومی بعنوان یکی از شاخص ترین نمونه های این گرایش جدید نام برده شد. توصیفی که بدلیل جو موجود در دانشگاههای ایران و اساتید ذیربط همواره با موضع گیری منفی همراه بود.سال گذشته در سفر به پاریس بسیار کنجکاو بودم که به هر نحو ممکن از نزدیک این مجموعه را ببینم و پیش فرض های ذهنی و مطالعات اسنادی را در واقعیت بسنجم. گرچه در بروشورهای تبلیغاتی گردشگری پاریس آنچنانکه باید به این پارک اشاره ای نشده بود. امری که شاید بدلیل کثرت جاذبه های عمومی توریستی موجود در این شهر بود.

چومی طراحی این پارک را بر مبنای 3 سیستم نقاط، خطوط و سطوح به انجام رسانده و  همین تاکید جداگانه بر عوامل ساختاری علاوه بر ایجاد خوانایی فضایی (Legibility) وجه بارز مجموعه می باشد.

کثرتی از عناصر که در عین تنوع به یک وحدت و انسجام فضایی می انجامند. 26 بنای کوچک قرمز رنگ با اشکال و عملکردهای متنوع و بر پایه یک مکعب با طول ضلع 8/10 متر که در هر 120 متر از پارک جانمایی شده اند و با استعاره از بناهای کوچک موجود در باغهای فرانسوی قرن 18 نام "فولی" بر آنها گذارده شده است، سیستم "نقاط" پارک را تشکیل می دهند.

 

 

 تصویری از ماکت پارک دولا ویلت -دید از ورودی جنوبی به سمت شمال 

 دو محور شمالی- جنوبی با شکل مسقف موجدار مشخص آن و شرقی- غربی در امتداد کانالی که مفصل بین پاریس و حومه آن است و یک مسیر دوچرخه سواری از مرکز پاریس به اینجا منتهی می گردد، سیستم "خطوط" را بوجود می آورند.

 

                 محور شمالی- جنوبی با سقف موجدار از عناصر اصلی سیستم خطوط

 

محوطه ای عظیم درحدود 7 هکتار در حد فاصل ساختمان علوم (Cite) در شمال پارک و ساختمان تالارهای موسیقی (طرح کریستیان پورزامپارک) که شامل چمنزارهایی دایره ای و چهارضلعی شکل است که بر روی عموم مردم گشوده بوده و فضاهایی برای استراحت، بازی، مطالعه، تاتر روباز و... را فراهم می نماید، سیستم "سطوح" پارک را شکل می دهند.

با طی یک مسیر پیاده روی 90 دقیقه ای، امکان بازدید از اصلی ترین ساختمانها و فضاهای محوطه پارک فراهم می گردد. گرچه هریک از بناهای موجود همچون فولی ها، ساختمان علوم، موسیقی، کره آسمان نما و... و نیز محوطه سازی های خلاقانه و فضاهای بازی کودکان به تفکیک سنین مختلف و... بسیار جاذب و با جزییات طراحی جالب توجه هستند اما اثرگذارترین احساس فضایی را می توان در فضایی استوانه ای شکل که درحدود 6 متر پایین تر از سطح کلی پارک بوده، در بدنه های آن جریانات نواری آب وجود دارد و نوعی موسیقی آکوستیک را ایجاد می نماید، در "تونل صدا" تجربه نمود.

 

 

            پله های منتهی به تونل صدا و جویهای آب کناری ایجاد کننده صدایی موسیقیایی

در هر حال، در پارک دولا ویلت تمامی حواس پنجگانه انسانی تحریک گردیده و تجربه فضایی بی بدیلی را خلق می کنند. نوعی واگرایی قدرتمند عناصر طراحی که به یک ساختارسازی فضایی منحصربفرد منتهی می گردد. نمونه ای کامل از مفهوم واقعی  "دیکانستراکشن" منطبق بر نظر دریدا در معماری که درعین تعدد و تنوع عناصر طراحی درنهایت به نظمی نامتعارف و جدید می انجامد. امری که کاملا در تضاد با برداشت های معماران ایرانی از "ساختارزدایی" و برخی بناهای ساخته شده آنان می باشد.

/ 17 نظر / 756 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود حبیبی

دومين دوره مسابقه بزرگ وبلاگ نويسي تخصصي معماري جهت انتخاب برترين هاي اين عرصه در بخش اول آماده ثبت وبلاگ وزين آن نويسنده محترم است بديهي است اقدام شما در ثبت وبلاگتان موجبات هرچه پرمحتواترشدن اين حرکت جمعي را فراهم خواهد کرد منتظرتان هستيم. هيات برگزاري دومين دوره مسابقه بزرگ وبلاگ نويسي تخصصي معماري

دامنه رایگان دات کام+افزایش آمار جالب

با سلام خدمت مدیر وبلاگ وبازدید کنندگان عزیز آن این نوشته تبلیغ نیست: بلکه یک نیاز هست برای کسانی که وبلاگ یا سایت دارند حتما می پرسید چی؟ جواب این که: کسانی که وبلاگ یا سایت دارند حتما نیاز به بازدید کنندگانی دارند که از وبلاگ یا سایت آنها دیدن کنند سایت Www.33IR.Com این مشکل را در حد توان ---- بدون فریب وسو استفاده از دیگران--- حل کرده ثبت دامنه رايگان با پسوند دات كام برای اولین بار در ایران و افزايش آمار وبسايت شما به صورت جالب بدون انجام كاري و امكانات ديگر به سایت Www.33IR.Com رفته ودر صفحه اول یک نام برای خود انتخاب کنید و مراحل را تا آخر بروید

شجری و قائمی

به نام خدا سلام دوست گرامی مطالبتون بسیار خوب و قابل استفاده بود. وبلاگ ما هم به روز شده خوشحال خواهيم شد نظرات ارزنده شما رو اونجا ببينيم. با تشكر

الناز

سلام-مطالبتون فوق العاده است. در صورت امکان منابعی که در مورد این پارک میدونید به ایمیلم بفرستید. مرسی

الناز

سلام-مطالبتون فوق العاده است. در صورت امکان منابعی که در مورد این پارک میدونید به ایمیلم voe1061@yahoo.comبفرستید. مرسی

سما

سلام استاد خسته نباشید مطالب خیلی جالبه ... فقط اگه میشه سایت آپلود عکس ها رو تغییر بدهید ممنون میشم عکس ها قابل مشاهده نیستند[گل]

مهندس گا

آی مهندس آی گاییدمت گاییدی خودتو گاییده شده کونده

امین

ali bood.man karshenasi memari hastam mashghoole khoondan vase arashdam movafagh bashid

محبوبه

سلام با تشکر و سپاس فراوان بابت نوشته های شما، من هم با نظر شما در مورد این پارک و این که مفهوم دیکانستراکشن در ایران غلط برداشت شده است موافقم!!! من دانشجوی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه تهران هستم، و هفته آینده در مورد دیکانستراکشن ارائه دارم در درس سیر اندیشه ها با دکتر حبیبی عزیز! سوالاتی داشتم .. نمونه ای از دیکانستراکشن در ایران هم داریم آیا؟! علاوه بر پارک دولاویلت آیا نمونه دیگری هست در شهرسازی(ایرانی-خاریجی)؟؟ سپاس فراوان