توالت های عمومی: مشکل نادیده انگاشته شهرهای ایران

توالت هرچند نام چندان خوشایندی ندارد، اما یک معضل جهانی است. مطابق گزارش یونیسف حدود 5،2 میلیارد نفر در جهان فاقد سرویس بهداشتی هستتند و سالانه 5/1 میلیون کودک در جهان به علت دسترسی نداشتن به سرویس‌های بهداشتی مناسب به اسهال مبتلا می‌شوند. مطالعات مختلف دیگر بیانگر آن است که روزانه 4000 کودک در دنیا به دلیل مصرف آبهای آلوده به فاضلاب می میرند.

 

 

شهرها به ویژه پس از انقلاب صنعتی و تمرکز بیش از اندازه جمعیت در آنها، آنچنان درگیر معضلات گوناگونی بوده اند که اصولا ایجاد و بهینه سازی توالت های عمومی به عنوان یک مساله تا حدود دو دهه پیش مورد توجه جدی مسوولان امور شهری قرار نگرفته بود. این در حالی است که افزایش فاصله میان محل کار  و سکونت و زمان بیشتری که افراد (هم زنان و هم مردان) با صنعتی شدن بیشتر جوامع در خارج از منزل می گذرانند در مقایسه با گذشته بسیار افزونتر شده است. امری که در نتیجه تقاضای استفاده از توالت های عمومی را بسیار بیشتر کرده است.

متن کامل این یادداشت را می توانید در پایگاه خبری شهر الکترونیک در اینجا ملاحظه فرمایید.

/ 2 نظر / 27 بازدید
P.TORKASHVAND

سلام / استاد واقعا مطلب خوب و به روزیه ممنون / مخصوصا برای سفر ،توالت های بین راهی خیلی کثیف هستند. 1 مطلب دیگه اینکه:چین ازنظر وضعیت توالت در محیط های عمومی بدترین کشور در فهرست کشورهای توریستی برتر در سراسر جهان است. آیا درست گفتم یانه آقای دکترکاشانی جو؟

P.TORKASHVAND

سلام/ضمن تبریک سال نو و همچنین سفر بخیر به آقای دکتر کاشانی جو. مطلب خوبی بود/ همیشه گفتم و خواهم گفت شما نمونه اید / من از شما و همچنین وبلاگتون اطلاعات زیادی گرفتم / با سپاس فراوان .