هنر عمومی در مزارع برنج ژاپنی

در چند سال اخیر، کشاورزان ژاپنی به ابتکاری جالب در جهت گسترش هنر عمومی در قالب مزارع برنج دست زده اند. چنانچه با استفاده از کاشت ساقه های برنج در چهار رنگ، تصاویر بسیار جالبی را که به اسطوره های تاریخی، بومی و بین المللی اشاره دارد، خلق کرده اند. 

همین امر سبب جذب گردشگران بسیار به روستاهای کوچک و در نتیجه درآمدزایی برای این زیستگاههای کوچک گردیده است. به عنوان مثال، روستای آئوری در 600 مایلی شمال توکیو که این شیوه هنری را درسال 1993 آغاز نمود، در سال جاری بالغ بر 150000 نفر بازدیدکننده را به سوی خود جذب کرد در حالیکه جمعیت این روستا تنها 8700 نفر می باشد.

 

 

 

 

گرچه در 9 سال اول شروع کار، طرحها ساده و اجرای آنها به صورت داوطلبانه از طرف افراد محلی بودند اما ایده ها به تدریج پیچیده تر و جذاب تر شدند. در سال 2005، توافقنامه هایی میان صاحبان زمین و مقامات محلی برای ایجاد طرحهای بسیار بزرگ منعقد گردید. یک سال بعد، سازمان دهندگان از رایانه برای تعیین محل کاشت دقیق ساقه های برنج در چهار رنگ متفاوت استفاده نمودند.

 

به نظر می رسد این تجربه جالب مصداق بارز راهبرد توسعه شهری City Development Strategy (CDS)باشد که به عنوان یکی از جدیدترین نظریه های شهرسازی بر توجه هر منطقه زیستی بر پتانسیل های موجود بومی جهت درآمدزایی تاکید می نماید. در عین حال، این نمونه می تواند به عنوان الگویی موفق به ویژه برای شهرها و روستاهای حاشیه جنوبی دریای خزر کشورمان مورد استفاده قرار گیرد.

/ 11 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خودم

جناب آقای ولدی ضمن تشکر از ابراز محبت شما ممنون می شوم در زمینه ویژه نامه مذکور توضیحات بیشتری ارائه فرمایید. همچنین ظاهرا فراموش کرده اید آدرس ایمیل خود را درج نمایید!

رضا

سلام استاد (( باید نه بر حسین ، که بر مذهبی گریست که در نظر عالمانش ، پاره شدن عکس مردگان ، وقیح تر از دریده شدن سینه زندگان است ))

بچه های معماری بوشهر

سلام وبلاگ خوبی داری ممنون میشم اگه به وبلاگ من سر بزنی و نظر بدی اگه دوست داری تبادل لینک کنی من رو با نام بچه های معماری بوشهر لینک کنید.

گیله وا

کاش بودین و میدیدین در حاشیه جنوبی دریای خزر چه اتفاقاتی داره رخ میده!!!!!!خیابونها رفتن تو جنگل ها,جنگل ها رفتن تو کشتزارها,...مردم به جای برنج تو زمینشون درخت میکارن... کجاست اون جهانگرد فرانسوی "هانری بایندر" که در عصر ناصرالدین شاه از گیلان بازدید کرد و تو سفر نامه خودش نوشت: من از شباهت شهر رشت با شهرهای ژاپن به هیجان می آیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!

علی

با سلام و خسته نباشید. کتاب خلاقیت در فرایند طراحی معماری - منتشر شد. http://www.akhiabanian.ir/weblog

کتی حسینیان

سلام جناب کاشانی جو : خیلی ممنون که بهم سر زدید . از این بابت بسیار خوشحالم . و شرمنده که دیر خدمت رسیدم . حتما با استفاده از وب خوب شما لینک های معماری داده شده در وبم رو کامل می کنم . بسیار ممنون از راهنماییتون . موفق باشید [گل]

امین شهامی پور

با سلام امین شهامی پور میزبان ضیافت 16 ام در نظر دارد با افزودن بخش عکاسی و عکس های مجازی فضا را به گونه ای متنوع تر بکند از تمامی شما دو ستان عزیز خواهشمندیم ضیافت 16 با عنوان رویکردی به طبیعت را همراهی کنید. با تشکر آقای کاشانی جو بخش عکاسی رو با این دلیل اضافه ردم که اگر موضوع ضیافت موضوع شهرسازی نباشد شما شهرساز ها بتوانید با عکسهای خود در ضیافت شرکت کنید باز هم منتظرتون هستم

http://www.ashahami.com/weblog.aspx#n

امین شهامی پور

با سلام از تمامی شما دوستان عزیز خواهشمندیم در نظر سنجی 16 امین دوره ضیافتهای وبلاگهای معماری ایران با موضوی رویکردی به طبیعت شرکت کنید با تشکر امین شهامی پور