شهرسازی در جهان سوم!!

نقل قول بسیار جالبی از دکتر حسابی خواندم مبنی بر اینکه در پاسخ به يك دانشجوي نروژي که پرسید: استاد، شما كه خود از جهان سوم مي آييد، "جهان سوم كجاست ؟؟" گفته است:

"جهان سوم جايي است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند، خانه اش خراب مي شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد بايد در تخريب مملكتش بكوشد." 

گذشته از ژرفای این گفتار و اینکه مسلما مجموعه ای از عوامل اجتماعی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی در ایجاد این واقعیت دخیل هستند، می توان براین اساس "شهرسازی در جهان سوم" و دلایل عدم موفقیت آن و معضلات فراوانی که برنامه ریزان و طراحان شهری در کشورهای در حال توسعه با آن مواجه هستند را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد.

بویژه آنکه امروزه شالوده تمامی نظریه های جدید شهرسازی در پاسخ به این پرسش استوار است که "چه کسی از نتایج و عواقب این تصمیم یا طرح و برنامه در شهر سود می برد؟" و با توجه به تاکید بیش از پیش بر افزایش دامنه مشارکت مردم در طرحهای توسعه شهری و این واقعیت تلخ که در کشورهای جهان سوم همواره منافع فردی نه در مقابل بلکه در تضاد با منافع عمومی قرار دارد می توان دریافت که چرا در این جوامع مشارکت مردم در شهرسازی امری صوری و ظاهری و نه به معنای واقعی است.

گرچه تقابل منافع فردی با عمومی در تمامی کشورها وجود دارد اما در ممالک پیشرو بدلیل وجود قوانین مناسب و پشتوانه های اجرایی متناسب همچنین درونی شدن ارزشهای دموکراتیک در افراد بواسطه آموزشهای همگانی نوعی تعامل و تعادل در این زمینه بوجود آمده است. امری که متاسفانه در کشورهای جهان سوم اصولا امکانپذیر نبوده و افراد را به انتخاب فقط این یا آن ناگزیر می نماید. در همین رابطه بارها با متخصصانی برخورد کرده ام که بدلیل طرفداری از اصول علمی و کارشناسی به داشتن منافع فردی متهم گردیده و طرد گردیده اند!

به هر حال به نظر می رسد که تعیین دامنه منافع فردی و عمومی و چگونگی ایجاد تعامل میان این دو در کشورهای جهان سوم از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و نیازمند مطالعات و پژوهش های دقیقی در این رابطه می باشد. امری که در صورت تحقق، حداقل در شهرسازی می تواند به ارتقاء کمی و کیفی پارادایم این رشته و رفع بسیاری از معضلات موجود منجر گردد.  

/ 4 نظر / 173 بازدید
آسمان سخت

سلام دوست عزیز مقاله ی شما رو خوندم . خوب بود . اما ای کاش دامنه ی بحث رو بیشتر باز میکردین و همراه با مثال و عکس توضیحاتتون رو تکمیل میکردین . منم دانشجوی ترم 7 رشته ی علوم سیاسی هستم . دربحث جهان سوم و معضلاتش بحث های زیادی تو کلاس داشتیم و داریم . امیدوارم جهان سومی ها هم از بندی که به دست و پاشون بسته شده رها بشن .

آسمان سخت

مقاله ی شما بسیار مختصر بود . انقدر که چندان نمیشد به مطلب زیادی از توش درآورد . برعکس عنوان مقاله زیاد به محتوای بحث عمیق نشدین . این کمی باعث میشه که خواننده گیج بشه . خیلی دلم میخواست مقاله ی شما طوری بود که به بسیاری از مشکلات شهرسازی در کشورهای جهان سوم پرداخته میشد . به هرحال براتون آرزوی موفقیت دارم . [گل]

آسمان سخت

درضمن با عرض معذرت من در بلاگم اصلا به بخش علمی نمی پردازم . سعی کردم از آثار هنری خودم (‌شعر و متن ادبی ) تو بلاگم استفاده کنم . اما به بلاگ های علمی و بخصوص سیاسی خیلی علاقه دارم . امیدوارم بتونم گاه گداری بیام و از مطالب مفید شما استفاده کنم . اینگل هم مال شما . [گل]

مرتضی

سلام جناب دکتر وبلاگ جالبیه میخواستم اگه امکان داشته باشه در وبلاگ- جدید ترین نظریه های شهری دنیا را بگذارید. با تشکر