محله؛ مفهوم و ویژگیهای آن در شهرهای امروزین

 مقاله مشترک اینجانب و همسر گرانقدرم خانم مهندس ایل‌ناز فتح‌العلومی زیر عنوان "محله؛ مفهوم و ویژگیهای آن در شهرهای امروزین" در صفحات 47-54 شماره 39-40 فصلنامه تحلیلی- پژوهشی جستارهای شهرسازی مربوط به پاییز و زمستان 1391 به چاپ رسیده است. خواندن مقالات شماره مذکور فصلنامه جستارهای شهرسازی را به تمامی پژوهشگرانی که علاقمند به تحقیق در رابطه با محله های شهری و ابعاد مختلف آن هستند، توصیه می نمایم. چکیده مقاله مورد اشاره به ترتیب زیر می باشد:

 

چکیده

شهرها به عنوان پیچیده‌ترین مصنوعات بشری و سامانه‌های یکپارچه زیستی از اجزاء گوناگونی تشکیل یافته‌اند که در تعامل با یکدیگر یک کلیت واحد را بوجود می‌آورند. «محله» قسمتی از شهر است که از یک ساختار همگن کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی تشکیل شده است. محله همواره به عنوان بخش مهمی از ساختار شهرها دارای کارکردهای گوناگون بوده اما امروزه و به ویژه با مطرح شدن مفاهیم جدیدی چون مشارکت مردمی و توسعه پایدار شهری –که به یکی از مهم‌ترین اهداف مدیران شهری بدل شده است- رویکرد و توجه به محله نسبت به گذشته دچار تغییر شده است. هدف از این نوشتار، بررسی مفهوم و ویژگی‌های محله‌ در شهرهای امروزین است. نگارش مقاله به صورت اسنادی و توصیفی- تحلیلی و بر مبنای مطالعه معتبرترین منابع مرتبط انجام گرفته است. نتیجه حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد که محله به مثابه کوچک‌ترین واحد سازمان فضایی شهری، نقشی اساسی را در پایداری شهری ایفا نموده و از این رو، توجه و تاکید بر آن در حال حاضر از جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌های توسعه شهری برخوردار است.

کلید واژه: محله، توسعه پایدار، سرمایه اجتماعی، محله پایدار

/ 5 نظر / 66 بازدید
amirali

با سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی دارین امیدوارم موفق باشین. بما هم سر بزنید

یه دانشجو...

سلام دکتر کاشانی جو، خوبید؟ خیلی وقت بود نبودید/ خیلی سر میزدم به وبتون . مبارکه . [لبخند] به خانم مهندسم سلام برسونید،انشالله موفق و خوشبخت باشید .[گل] مقاله خوبی ام بود استفاده کردم ، ممنون .

سارا

عالی بود خوشحال می شم به وب من هم بیاین. من هم طراحی شهری ارشد تهران هستم

سارا

سلام. جالبه که این وبلاگ رو تصادفا دیدم. من هم طراحی شهری پردیس هنرهای زیبا هستم و خوشحال میشم به وب من هم سری بزنید