توسعه پايدار شهری: ايران و جهان!!

در خبرها آمده بود که شهردار یکی از شهرهای ایتالیا از این پس عبور و مرور هرگونه وسیله حمل و نقل موتوری را در سطح شهر جهت انتقال مصالح ساختمانی ممنوع اعلام کرده و دستور داده است که برای انجام این کار از الاغ!! استفاده شود تا هم سبب صرفه جویی در مصرف انرژی گردیده و هم درجهت توسعه پایدار شهری کاهش آلودگیهای مختلف را به همراه داشته باشد.

گرچه ممکن است در نگاه اول این مطلب کمی عجیب و حتی خنده آور بوده و نوعی افراط را به ذهن آورد اما در نگرشی عمیق تر حاکی از یک واقعیت است: توجه فراوان و تمرکز مدیریت شهری در کشورهای پیشرو در هزاره سوم بر توسعه همگام و همراه و در احترام به محیط زیست طبیعی بشر و حداقل استفاده از سوختهای فسیلی و انرژیهای تجدیدناپذیر.

درعین حال می تواند هشداری برای ما و مسوولان شهری کشورمان باشد که در روندی معکوس هر روزه به دنبال گسترش حضور اتومبیل ها و وسابل نقلیه موتوری در سطح شهرها بوده و حتی در شهرهای کوچک نیز به تبعیت از شهرهای بزرگ مرتبا شبکه ها و معابر سواره را افزایش می دهند. فرآیندی که سبب تبدیل شهروندان و عابران پیاده به عناصر درجه دوم گردیده و بدون عبرت گیری از تجارب چندین دهه گذشته اروپا و آمریکا تنها توسعه معابر سواره و تسهیل حضور خودروها را در اولویت کاری خویش قرار داده است.   

/ 3 نظر / 24 بازدید
عليرضا منعام- سيده ندا قاضی زاده

با سلام جناب آقاي دكتر كاشاني جو لطفا از تجربيات زماني كه در شهرداري مشغول به فعاليت بوديد، به عنوان نمونه هاي داخلي اشاره نماييد. - منظور عملكردهاي مديران شهرداري تهران است كه چنين شهر نمونه در معماري و شهرسازي را به وجود آورده است! با تشكر و آرزوي موفقيت. معماری منظر ایران www.landscape.ir

نگار نصیری

مرسی از نظرات خوبتان خیلی استفاده بردم. من در مورد سمبل یک کتاب architedture & meaningمی شناسم که مال چارلز جنکز هستش و یک کتاب دیگر که تا انجایی که یادمه مجموعه مقالات یک سمینار هستش با نام signs, symbols and architecture این ۲ تا مال جنکز هستند. یک جستجوی موضوعی هم در www.amazon.com داشته باشيد هم خوبه. بازم به ولاگ من سر بزنيد.

اولدوز فضلعلی

با سلام. اتفاقا همين مساله روز جمعه با زبان طنز در راديو مطرح شد. به واقع شايد برای ما خنده دار باشه چون در کشور ما مسائل بسيار مهمتری از بهينه سازی انرژی و غيره وجود داره!!!!!!!!!!!!!!!!!