مسابقه معماری: نمای برگزيده

حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به مناسبت روز معماری (سوم اردیبهشت سال ۱۳۸۶) اقدام به برگزاری مسابقه ای جهت شناسایی نمای مناسب از نگاه شهروندان نموده است.

Facade%20Comp.jpg

اگرچه با عناوین انتخاب شده و نحوه برگزاری و محتوای فراخوان اعلام شده موافق نیستم چراکه این شکل مسابقه اصولا هیچ ارتباطی با دانش- حرفه طراحی شهری ندارد (متاسفانه در کشور ما نماسازی معادل طراحی شهری انگاشته می شود) و از سویی دیگر حتما باید یک نوع دسته بندی بین انواع ساختمانها برحسب کاربری تعداد طبقات و... انجام پذیرد اما از آنجاکه تاکنون در این زمینه در کشور فرهنگ سازی درستی انجام نگرفته این اقدام را در این ارتباط و بعنوان گامهای اولیه جهت ایجاد توجه عموم مردم به کیفیت های بصری محیط شهری بجا و مناسب می دانم. امری که گرچه لازم است اما یقینا کافی نبوده و نیازمند تدوین ضوابط و مقررات کنترلی و هدایتگر توسط شهرداریها و دیگر مراجع ذیربط می باشد.

از سوی مسوولین برگزاری مسابقه از بنده نیز برای همکاری در فرآیند داوری کارها دعوت به عمل آمده است. در ضمن مهلت شرکت در مسابقه و ارسال عکسها نیز تا پایان اسفندماه تمدید گردیده است. در آینده نزدیک برخی از کارهای دانشجویانم را نیز در همین وبلاگ ارائه خواهم نمود. 

/ 2 نظر / 17 بازدید
غربت فلسفه

با سلام وبلاگ خوبی داری من در زمينه فلسفه معماری بسيار علاقه مندم هر چند کارم معماری نيست اما به فلسفه آن علاقه مندم.شايد چندی ديگر يک مقاله در مورد آن زدم خوش باشی

نگار نصیری

مرسی از کامنت، خوشحال شدم که بالاخره یکی با من هم عقیده بود. بازم به ما سر بزنید.