پیاده راه ها؛ از مفاهیم پایه تا معیارهای مکانیابی

مقاله اینجانب زیر عنوان پیاده راه ها؛ از مفاهیم پایه تا معیارهای مکانیابی در شماره 7 (شهریور ماه) مجله معماری همشهری منتشر گردیده است. مقدمه این مقاله در زیر ارائه گردیده است:

پیاده‌روی، ساده‌ترین نوع جابجایی بین مبدا و مقصد بوده و تنها گونه‌ای از حمل و نقل است که بصورت مستقل و غیروابسته به هیچگونه ابزار یا وسیله‌ای خارجی امکان‌پذیر می‌باشد: "حرکت پیاده، طبیعی‌ترین، قدیمی‌ترین و ضروری‌ترین شکل جابجایی انسان در محیط است و پیاده‌روی هنوز مهمترین امکان برای مشاهده مکان‌ها، فعالیت‌ها و احساس شور و تحرک زندگی و کشف ارزش‌ها و جاذبه‌های نهفته در محیط است."پیاده روی درمقایسه با سایر انواع وسایل نقلیه دارای مزیت های فراوانی همچون عدم مصرف منابع انرژی غیر قابل تجدید، عدم آلودگی محیط زیست شهری، هزینه ناچیز تامین شبکه های مرتبط، قابل اتکا بودن از نظر زمانی، عدالت در دسترسی به امکانات شهری، کمک به سلامت و نشاط فردی و اجتماعی، تحرک بخشی به فضاهای شهری، ایجاد تعامل اجتماعی و... می باشد. علاوه بر این، محدوده‌ها و مسیرهای پیاده به عنوان عناصری خاطره‌انگیز و هویت‌بخش در شهرهای امروزین شناخته می‌شوند: "قبلا شهرها هویت شهری خود را در بناهای بلند، گنبدها و تک بناها می‌یافتند اما امروزه آنها خود را با خیابان‌های پیاده‌شان می‌شناسانند."

امروزه، کیفیت و جذابیت فضاهای عمومی شهری به یکی از مهمترین سنجه‌های توسعه‌یافتگی و قابلیت زندگی در شهرها بدل گردیده است. در این میان، پیاده راه ها بدلیل ویژگیهای خود در ایجاد تعاملات اجتماعی در عصر ارتباطات مجازی و تحریک اقتصادی نواحی پیرامونی و نیز به عنوان پهنه هایی چندعملکردی که دامنه گسترده ای از فعالیتها را دربر می گیرند، از نقشی اساسی برخوردار می باشند.


 

پی نوشت: ماهنامه همشهری معماری که به تازگی انتشار آن آغاز گردیده، مجله وزینی است که در همین مدت کوتاه مورد استقبال جامع حرفه ای در سراسر کشور واقع شده و مخاطبان زیادی را جذب نموده است. اما با امید به تداوم و تکامل این مسیر به نظر می رسد که دقت نظر بیشتری در تنظیم و معرفی مطالب توسط مسوولان امر در این نشریه ضروری است.

/ 0 نظر / 117 بازدید