باغ های فاتح کرج: در خطر نابودی

همکار گرانقدر، خانم مهندس ایل‌ناز فتح العلومی با قلم توانای خود یادداشتی درخصوص باغ های فاتح کرج نوشته اند که بخش هایی از آن در زیر آورده شده است:

 

- فضاهای سبز در گذشته به علت کارکرد شهر‌ها، سهولت دسترسی به نواحی طبیعی و... بیشتر برای گروه‌های خاص اجتماعی همانند طبقات مرفه اهمیت داشت، اما امروز توسعه چنین فضاهایی به عنوان نیاز تنفسی و تفریحی شهر، یک ضرورت غیرقابل اجتناب زیستی و اجتماعی محسوب می‌شود.

- «جهانشهر» محله و یا منطقه‌ای در کرج است که به «باغ فاتح» نیز شهرت دارد و در گذشته یکی از سرسبز‌ترین و پردرخت‌ترین مناطق این شهر بوده که با انبوهی از درختان، در گذشته باغشهر نامیده می‌شده است. هرچند که امروز به مدد توسعه شهرنشینی و کم لطفی مسئولان از آن همه سرسبزی، اندک میراثی باقی مانده و بخش‌هایی از آن به تدریج به ساختمان، خیابان و منطقه‌ای مرفه‌نشین در قلب کرج تبدیل شده اما باز هم ظرفیت جذب گردشگر و معرفی به عنوان یک جاذبه طبیعی را داراست.

- به گفته برخی افراد آگاه عمر درختان این منطقه ۶۰ تا۱۱۰ سال تخمین ‌زده می‌شود و وسعت باغ فاتح بین ۱۳۰ تا۳۰۰ هکتار بوده که اکنون کمتر از۲۰ درصد آن باقی مانده است. نکته جالب توجه در این است که گرچه کلیه سازمان‌ها، نهاد‌ها و مسئولان و مدیران ذیربط کرج اعم از استانداری، شهرداری و منابع طبیعی این استان با تغییر کاربری باغ‌ها به مسکونی مخالف هستند اما قسمت‌های بایر و کم درخت منطقه جهانشهر به فضای سبز اختصاص یافته می‌شود و بخش‌های پردرخت آن به صورت دریجی به خانه و خیابان بدل می‌شوند و همچنان تلاش برای نابودی این باغات با ایجاد کم آبی تعمدی و تبدیل آن‌ها به برج و ساختمان ادامه دارد.

 

 

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا  در پایگاه خبری شهر الکترونیک ملاحظه فرمایید.

/ 3 نظر / 25 بازدید
افسون گر

سلام معتقدم رشته ای که می خونم و توش پا گذاشتم منبع بزرگ ترین الهام های هنریه شهر همون موضوع پیچیده ی جذابیه که استادی مثل شما پرده از بعضی معماهاش بر می داره ممنون

ostade shoma baraye ma daneshjoha yek olgo hastid

ملیحه

سلام.استاد از زحماتتون ممنونیم خیلی قبولتون داریم