طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

بررسی نقش ایمن سازی حرکت پیاده در حمل و نقل پایدار شهری

اولین همایش ملی ترافیک، ایمنی و راهکارهای اجرایی ارتقاء آن در تاریخ ٣١ فروردین و اول اردیبهشت ماه امسال در شهر کرمان برگزار گردید. مقاله مشترک اینجانب با دوست گرانقدر مهندس سزار دارابی زیر عنوان بررسی نقش ایمن سازی حرکت پیاده در حمل و نقل پایدار شهری در این همایش به عنوان یکی از مقالات برگزیده به صورت سخنرانی ارائه گردید. چکیده این مقاله در زیر آمده است:

 

چکیده

پیاده روی بعنوان یکی از مهمترین گونه های حمل و نقل دارای مزایای متعدد اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی است. و بر این مبنا، راهکارهای گوناگونی جهت ایمن نمودن مسیرهای پیاده در سالیان اخیر پیشنهاد گردیده است. از سویی دیگر، امروزه به شدت بر توسعه پایدار در ابعاد مختلف تاکید گردیده و گسترش شیوه های حمل و نقل پایدار بر اساس همین رویکرد مورد توجه قرار گرفته است. از همین رو، هدف این پژوهش بررسی ارتباط میان ایمن سازی حرکت پیاده با حمل و نقل پایدار شهری می باشد که با توجه به رشد شتابان شهرنشینی و مراحل گذار به توسعه یافتگی از اهمیت بسزایی در کشورمان برخوردار است.

در نگارش این مقاله، مهمترین منابع مرتبط با ویژگیهای پیاده روی و ایمن سازی حرکت پیاده به روش اسنادی مورد بررسی قرارگرفته و پس از تبیین مفهوم حمل و نقل پایدار و شاخصهای آن، با استفاده از نظرات کارشناسان حمل و نقل، گونه های مختلف حمل و نقل شهری نسبت به هر معیار و نیز با یکدیگر مقایسه و بر مبنای روش AHP تحلیل گردیده اند. نتایج این مطالعه نشان می دهند که افزایش ایمنی عابران پیاده چالش اصلی در گسترش حمل و نقل پایدار درون شهری می باشد.

واژه های کلیدی: پیاده روی، ایمن سازی حرکت پیاده، توسعه پایدار شهری، حمل و نقل پایدار، AHP

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢۸
تگ ها :