طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

تجربه ای عملی از طراحی شهری مشارکتی در ایران

مهندسین مشاور نگین شهر آینده با مدیریت دوستان گرانقدرم خانم دکتر شادی عزیزی و آقای دکتر حمیدرضا موسوی جهت انجام پروژه پیاده راه سازی محدوده حوزه تاریخی شهر تهران (حصار صفوی) روش های مبتکرانه جدیدی را در حال آزمون هستند که شاید بتوان آنها را در زمره اولین تجارب عملی طراحی شهری مشارکتی در ایران دانست. از جمله این راهکارهای خلاقانه و پژوهش محور، تشکیل گروههای کاری متشکل از بازیگران تاتر جهت انجام نمایش های خیابانی به منظور جمع آوری اطلاعات از ساکنان و کسبه محل به منظور بازشناسی خاطرات و منظر ذهنی آنان می باشد. برگزاری کارگاه تجربی شناخت تهران در آذرماه 1389 در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران مرکز با عنوان شهر، هنر، مردم و با هدف برانگیختن حساسیت دانشجویان نسبت به پیرامون خود و همچنین، ایجاد وبلاگ خط یازده و رادیوی اینترنتی،  ابزارهای دیگر به کار رفته جهت تماس با ذینفعان پروژه و جمع آوری داده های مرتبط از آنان بوده است. دربخشی از مقدمه این وبلاگ آمده است:

تهران شهریست چند لایه. شهریست که در آن زندگی می کنیم بی آنکه نه ما او را بشناسیم و نه آنکه او ما را بشناسد. در این شهر تکه هایی وجود دارد که در بین لایه های بیشمارش گم شده است که با پیدا کردنشان و کنار هم قرار دادن همگی این تکه های پیدا و پنهان، شهری جدید پدیدار می گردد که هم ما برای او آشناییم و هم او برای ما !

تهران ناشناخته کنونی از زهدان حصار صفوی محصور در میان برج بارو هایی بلند زاده شده که در محدوده تقریبی منطقه دوازده تهران بزرگ امروزی قرار گرفته است که خواستگاه و ریشه های هر یک از اهالی این شهر به مثابه تکه های گمشده ایست که در آنجا جامانده است. ما، گروهی از جویندگان، به دنبال تکه های گمشده تهرانی می گردیم که در لایه هایش گم شده است، تا در واقع از این طریق خود را بجوییم و در این راه هر جوینده به روش های سازگار با مهارتها، تجربیات و کنجکاویهایش به جستجوی تهران می آید و رسانه خودش را برای ارائه آنها استفاده می نماید.
اگر می خواهید در سفر به این تهران گمشده و کشف شهر جدید با ما همراه باشید تا در کنار هم این کار را انجام بدهیم فعلا راههای زیر وجود دارد و به زودی راههای ارتباطی جدیدی نیز ایجاد می گردد.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢۱
تگ ها :