طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

پله های پیانویی: ابتکاری برای تشویق مردم به استفاده از پله

طراحی شهری نوین بر استفاده هرچه کمتر از پله در فضاهای شهری تاکید دارد چراکه مطالعات مختلف بیانگر آن است که مردم تمایل اندکی به پله نوردی دارند. این امر به ویژه آنجاکه امکانات سهل تری در فاصله ای نزدیک با پلکانها وجود دارد نمود بیشتری می یابد. نمونه بارز این مساله پله های معمولی کنار پله های برقی ها در ایستگاههای مترو می باشد که تقریبا ۹۰ درصد مردم از پله برقی استفاده می کنند.

اخیرا در کشور سوئد طراح ها ایده جالبی برای این امر پیدا کرده اند. به این صورت که آنها پله های معولی را تبدیل به پیانو کرده اند. برای این کار طراحان سنسورهای فشاری را بر زیر کف پله ها قرار داده اند و با عبور مسافران از این پله ها صداهای پیانو که بسیار شبیه به صدای پیانوی واقعی است پخش میشود. جالب اینجاست که بعد از نصب این پیانو ها عبور مسافران از روی این پله ها ۶۶ درصد افزایش پیدا کرده است!

 

 

به نظر می رسد که این ایده به ویژه برای شهرهای کشور ما که شاید بیش از هر شهری در دنیا دارای پله به اشکال مختلف (به ویژه پلهای عابر پیاده) می باشند می تواند قابل تامل باشد. تا گرچه عابران پیاده به عنوان عناصر درجه دوم در نظر گرفته می شوند حداقل مدیران شهری با ابتکاراتی مشابه اندکی از بار آلام و فشارهای وارده بر آنان را بکاهند!

 

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٧
تگ ها :