طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

شاهکار معماری يا شهرسازی ايرانی!!

چندی پیش که برای بازدید اولیه به منظور تهیه طرح تفصیلی منطقه سوهانک به این محل رفته بودم گنبدی عظیم و آبی رنگ از دور توجه مرا جلب کرد. هنگامیکه نزدیک تر رفتم دریافتم که وصف این بنا را قبلا در برخی سایت های اینترنتی خوانده بودم:

بزرگترین حسینیه ایران (جهان؟!) در شهرک شهید محلاتی بعنوان شاهکار معماری ایرانی 

دلیل اطلاق این صفت به این بنا نیز این بوده است که اکنون و در مراحل انتهایی کار و زمانیکه سازندگان قصد پوشش کامل گنبد را داشته اند تازه با این مشکل مواجه شده اند که چگونه جرثقیلی را که در مرکز گنبد کار گذاشته اند از درون آن خارج کنند!!! زمانیکه همین سوال را از فردی که بعنوان مسوول کارگاه آنجا استاده بود پرسیدم با خنده جواب داد: شاید با هلیکوپتر!! حتی فردی پیشنهاد داده بود تا این بنا به همین شکل حفظ و همانند برج پیزا بعنوان جاذبه توریستی شهر تهران عمل کند!!

گذشته از اینکه معضل بوجود آمده قابل رفع باشد و یا نه و آن هم با چه هزینه ای به نظر میرسد که اصولا امکان سنجی و مکانیابی ساخت این بنا در شهرکی نظامی (که ورود هر فرد غریبه ای تنها با تشریفات خاص و بازرسی های فراوان امکانپذیر است) و در بهترین نقطه منظرین که مانع دید به کوههای شمال تهران بدلیل استقرار در بالاترین کد ارتفاعی گردیده است و آن هم تنها با یک کاربری خاص (حسینیه) مبین حکایتی واقعی اما تلخ و تاسف آور است:

 این بنا هم یک شاهکار معماری و هم یک شاهکار شهرسازی در هزاره سوم در  ایران است!! 

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٢/۱٧
تگ ها :