طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

آزمون نظام مهندسی یا تست آمادگی جسمانی!

آزمون نظام مهندسی روزهای هفتم و هشتم شهریورماه برگزار گردید. نکته تاسف آور در آزمون امسال در استان تهران (علاوه بر عدم تناسب مقیاس درخواستی با ابعاد برگه های پاسخنامه) محل برگزاری و امکانات آن بود که در اقدامی تعجب برانگیز به مدت چندین ساعت بر روی صندلی های تک نفره دسته دار که عموما نیز خراب و غیر استاندارد بودند بخش ترسیمی و طراحی به انجام رسید! واقعا که سال به سال دریغ از پارسال. به قول یکی از دوستان این آزمون نه سنجش اطلاعات تخصصی که بیشتر یک تست آمادگی جسمانی بود!

در سالهای گذشته علی رغم تمامی مشکلات و کاستی های شکلی و محتوایی در فرآیند برگزاری و تصحیح حداقل ظاهر قضیه (بویژه در آزمون طراحی) که به مقتضای نوع آزمون یک میز نقشه کشی در اختیار هر نفر قرار می گرفت، حفظ می شد اما به راستی که آزمون امسال یک نوع توهین اشکار به مهندسان این مرز و بوم و مصداق کامل این ضرب المثل بود که "احترام امامزاده را باید متولیان آن نگاه دارند" در آن هنگام که سازمان نظام مهندسی چنین شانی برای مهندسان قائل است دیگر نمی توان از عموم جامعه انتظار بیشتری داشت.

شاید تنها نکته مثبت آزمون امسال نسبت به سال های قبل تعیین بارم نمره برای بخش طراحی بود. امری که البته باید دید آیا مصححان در عمل به آن پایبند می مانند و یا مانند گذشته سلیقه ای برخورد کرده و وزارت مسکن نیز در پاسخ اعتراضات حتی از ارائه و نشان دادن برگه های آزمون به داوطلبین خودداری می نماید!

 در هر حال، گمان می کنم تا زمانیکه سازمان های صنفی که نماینده واقعی و برخاسته از متن مهندسان نباشند، شکل نگیرند، این گونه برخوردها، شیوه های نادرست ارزیابی و پایمال نمودن حقوق مهندسان بویژه فارغ التحصیلان جوان نه تنها متوقف نمی گردد بلکه در جهت حفظ منافع گروهی خاص، در سال های آتی به مراتب بدتر نیز خواهد گردید.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٩
تگ ها :