طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

يک سال پيش در چنين روزی...

یک سال پیش در چنین روزی جلسه دفاعیه پایان نامه کارشناسی ارشد طراحی شهری اینجانب تحت عنوان ساماندهی یک محدوده پیاده مدار پایدار شهری (محدوده مطالعاتی خیابان ستارخان حد فاصل فلکه دوم صادقیه تا تقاطع خسرو) در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت برگزار و با اخذ بالاترین نمره در تاریخ دانشکده تا آن زمان به پایان رسید.

ارائه تصاویری از آن جلسه و نیز چکیده پایان نامه بهانه ای است جهت یادآوری خاطرات آن روز:

چکیده

امروزه، کیفیت و جذابیت عرصه های عمومی شهری به یکی از مهمترین خواسته های شهروندان و معیارهای سنجش سرزندگی شهرها بدل گردیده است. در این میان، محدوده های پیاده بدلیل ویژگیهای خود در ایجاد تعاملات اجتماعی در عصر ارتباطات مجازی و نیز تحریک  اقتصادی نواحی پیرامونی و بعنوان پهنه هایی چندعملکردی که طیف متنوعی از فعالیتها را دربر می گیرند، از نقشی اساسی برخوردارند.

اما به نظر می رسد که علی رغم گذشت بیش از چهار دهه از انجام اقدامات عملی مرتبط توسط شهرهای پیشرو، تاکنون در کشور ما آنچنانکه باید به فضاهای حرکتی پیاده در سطح شهرها توجه نگردیده و حتی اهمیت این مساله برای بسیاری از دست اندرکاران امور شهری، شناخته شده نیست. موضوع پایان نامه حاضر، براساس همین ضرورت و به منظور تبیین و معرفی این مقوله در ایران، انتخاب گردیده است.

اگرچه ایجاد محدوده های پیاده از ابعاد بسیار گوناگونی قابل بررسی می باشد اما بدلیل کمبود موجود در این زمینه، هدف اصلی این پژوهش بیشتر بر بررسی جنبه ها و معیارهای طراحی کالبدی و تاثیرات ایجاد پیاده راه ها بر توسعه پایدار شهرها، متمرکز گردیده است.

از این رو، در این رساله، ابتدا چارچوب نظری و جزییات مرتبط، نقش حرکت پیاده در پایداری شهری، پروژه های مشابه در ایران و جهان و ملاحظات مرتبط با مسیرهای پیاده در شهر تهران تبیین گردیده و سپس ضوابط کلی و معیارهای اصلی ایجاد یک محدوده پیاده ارائه خواهد گردید.

جهت انجام مطالعات، علاوه بر بررسی مهمترین و جدیدترین اطلاعات موجود در کتابها، مجلات،  روزنامه ها، پژوهش ها، تارنگارها و پایگاههای اطلاع رسانی و آگاهی از دیدگاههای صاحبنظران مربوطه، محور خیابان ستارخان حدفاصل فلکه دوم صادقیه تا تقاطع خسرو نیز بعنوان نمونه موردی تجزیه و تحلیل خواهد گردید.

درنهایت، براساس یافته های حاصل از مطالعات گوناگون، به منظور ساماندهی محور انتخابی بصورت یک "محدوده پیاده مدار پایدار شهری"، راهبردها، طرح ها و اقداماتی پیشنهاد گردیده اند. در این مورد نیز به تناسب موضوع، دامنه مداخلات پیش بینی شده تنها محدود به محور پیاده نگردیده و با استفاده از راهکارهایی هماهنگ با ویژگیهای طرح، علاوه بر تقویت هسته مرکزی پیاده راه، کاربریهای شاخص و فضاهای عمده حوزه فراگیر نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٩/۱٤
تگ ها :