طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

نقاشی دیواری سه بعدی؛ عنصر ناشناخته فضاهای شهری در ایران

امروزه، نقاشی های دیواری سه بعدی به یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین عناصر تزیینی فضاهای شهری در کشورهای غربی تبدیل گردیده اند. این گونه نقاشی ها که معمولا بر روی بدنه های وسیع و تخت و فاقد طراحی ساختمان ها و البته واقع در نقاط کانونی و به اصطلاح "منظرین" اجرا می گردند، علاوه بر از بین بردن اثرات نامطلوب دیواره های ساده و بدمنظر سبب ایجاد جذابیت در فضاهای شهری و عاملی جهت جذب گردشگران گردیده اند. در ذیل، چند نمونه از این نقاشی ها ارائه گردیده اند:

        تصویری از نمای موجود قبل از اجرای نقاشی دیواری سه بعدی

 

 بعد از اجرای نقاشی دیواری سه بعدی

  نقاشی دیواری سه بعدی در یک نقطه منظرین شهر کن با موضوع صنعت سینما                    

 عموما آنچه تحت عنوان زیباسازی توسط شهرداریها بویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها در ایران انجام می گیرد، نوعی اقدامات سطحی بوده و فاقد مطالعات زیربنایی و اساسی همچون ارزیابی های محیطی، امکان سنجی و مکانیابی علمی می باشند. نقاشی های دوبعدی دیواری اجرا شده نیز اکثرا از چهره های شخصیت ها و افراد و بدون رعایت اصول مربوط به تناسبات و مکانیابی در نقاط منظرین و فاقد هرگونه ارتباط معنایی و محتوایی با همجواریها می باشد. در هر حال، به نظر می رسد که نقاشی دیواری سه بعدی عنصری ناشناخته در فضاهای شهرهای کشورمان هستند که باید مورد توجه دست اندرکاران امر قرار گیرند.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٧/٢٥
تگ ها :