طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

پروژه سايبان مسجدالحرام: فرصت يا تهديد!!

به تازگی طرحی از سوی دولت عربستان به منظور ایجاد سایبان بر روی کعبه تهیه گردیده است. به نظرم می رسد که این پروژه شاید راهکاری به منظور از بین بردن اثر بسیار نامطلوب هتل بلندمرتبه ای باشد که با فاصله بسیار اندکی از مسجدالحرام در حال ساخت بوده و بشدت منظر خانه خدا و این بنای مقدس مسلمانان را تهدید نموده و انتقادات فراوانی را سبب گردیده است.

به هر حال، حداقل آنچه از ماکت این پروژه استنباط می گردد این است که طرح مذکور نه تنها معضل مورد اشاره را بطور کامل از بین نمی برد بلکه می تواند قداست و روحانیت بنای ساده کعبه را نیز تحت شعاع خود قرار دهد. گذشته از احکام شرعی و توصیه هایی که عبادت در فضای روباز را مرجح بر فضاهای سرپوشیده می دانند این پروژه می تواند بر عظمت و جذابیت کعبه و تمرکز کانونی آن اثرگذار بوده و توجهات را از بنای خانه خدا بسوی سازه های بزرگ مقیاس سایبان ها منحرف نماید.

و درنهایت، این پروژه بار دیگر این سوال همیشه آشنا را مطرح می نماید که براستی چرا قبل از تصویب هر پروژه شهری (هتل بلندمرتبه جنب مسجدالحرام) نباید تمامی جنبه های گوناگون و تاثیرات پیرامونی آن مد نظر قرار گیرد که برای اصلاح آن مجبور به صرف هزینه های فراوان دیگر و در بسیاری موارد اقدامت ناکارآمد و نادرست دیگر گردید؟! 

  

نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٩
تگ ها :