طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

سال ۱۳۸۶، سال خوک، سال تعادل و تفاهم مبارک!!

فرا رسیدن سال ۱۳۸۶ را به تمامی هموطنان، دوستان، همکاران، حرفه مندان و علاقمندان معماری و شهرسازی تبریک و شاد باش گفته و سالی همراه با سلامتی و مملو از موفقیت برای همگی آنان آرزومندم. 

سالی که گذشت سال سگ بود و سالی که پیش روی ماست بر مبنای گاه شماری های شرقی ها سال خوک است. خوک آخرین حلقه دوازده گانه سال هاست و در بطن خود زندگی دوباره با تمام شور و شرش را دارد. هرچه تلخی و نگرانی و اضطراب در سال های بز و میمون و خروس و سگ وجود داشت در سال خوک جایش را به آرامش و شادی و راحتی می دهد.

از نظر طالع بینی چینی سال خوک بهترین سال برای تمام مردم دنیاست. چون در این سال کار فراوان برای همه وجود دارد و گردش پول عادلانه خواهد بود. سالی که از دست گرفتاری های سیاسی و اداری می توان نفسی به راحتی کشید. سالی که برای روشنفکران و اهل حساب و کتاب به یک اندازه خوب است. یعنی سال تعادل و تناسب.

از نظر طالع بينی چينی، در این سال خیانت ها و بی اعتمادی ها بسیار کم خواهد بود. سال صلح طلبی عمیق، سالی که دعوا و اقامه دعوا در مراجع ذیصلاح جای بحث های تند و دعوا و جنگ را می گیرد. متولدین سرشناس سال خوک پاسکال، مادام مانتنون و لوکوز بوزیه هستند.

بنابراین گرچه اینگونه نامگذاری ها و پیش بینی ها ریشه در باورها و سنت های اقوام و ملل گوناگون و وسیله ای جهت بازشناسی ایام بوده است اما حداقل می توان آرزو کرد که امسال سال تعادل و تفاهم در جامعه حرفه ای معماری و شهرسازی کشور باشد. امری که لازمه آن نقد منصفانه و عالمانه و انتقادپذیری شجاعانه است.

درنهایت اینکه امیدوارم آنگونه که لوکوربوزیه بعنوان یکی از مهمترین بنیانگذاران معماری مدرن و واضع اصول اساسی آن شناخته می شود سال ۱۳۸۶ سال وفاق عمومی حرفه مندان این کشور بر مجموعه ای از تعاریف و مفاهیم و ادبیات تخصصی مرتبط بعنوان مقدمه ای جهت هرگونه حرکت و پیشرفت علمی و حرفه ای در این زمینه باشد. 

  

نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٢/٢٩
تگ ها :