طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

توالت های عمومی: مشکل نادیده انگاشته شهرهای ایران

توالت هرچند نام چندان خوشایندی ندارد، اما یک معضل جهانی است. مطابق گزارش یونیسف حدود 5،2 میلیارد نفر در جهان فاقد سرویس بهداشتی هستتند و سالانه 5/1 میلیون کودک در جهان به علت دسترسی نداشتن به سرویس‌های بهداشتی مناسب به اسهال مبتلا می‌شوند. مطالعات مختلف دیگر بیانگر آن است که روزانه 4000 کودک در دنیا به دلیل مصرف آبهای آلوده به فاضلاب می میرند.

 

 

شهرها به ویژه پس از انقلاب صنعتی و تمرکز بیش از اندازه جمعیت در آنها، آنچنان درگیر معضلات گوناگونی بوده اند که اصولا ایجاد و بهینه سازی توالت های عمومی به عنوان یک مساله تا حدود دو دهه پیش مورد توجه جدی مسوولان امور شهری قرار نگرفته بود. این در حالی است که افزایش فاصله میان محل کار  و سکونت و زمان بیشتری که افراد (هم زنان و هم مردان) با صنعتی شدن بیشتر جوامع در خارج از منزل می گذرانند در مقایسه با گذشته بسیار افزونتر شده است. امری که در نتیجه تقاضای استفاده از توالت های عمومی را بسیار بیشتر کرده است.

متن کامل این یادداشت را می توانید در پایگاه خبری شهر الکترونیک در اینجا ملاحظه فرمایید.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢٠
تگ ها :