طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

بررسی نقش پیاده روی و دوچرخه سواری در حمل و نقل پایدار شهری

مقاله مشترک اینجانب و دوست گرانقدرم مهندس سزار دارابی زیر عنوان " بررسی نقش پیاده روی و دوچرخه سواری در حمل و نقل پایدار شهری" به عنوان یکی از مقالات برگزیده در اولین کنفرانس بین المللی دوچرخه شهری که در تاریخ 23-24 مهرماه در هتل المپیک تهران برگزار گردید، به صورت شفاهی ارائه گردید. دوچرخه سواری به عنوان یکی از شیوه های حمل و نقل غیرموتوری درون شهری در سالیان اخیر مورد توجه شهرهای پیشروی جهان قرار گرفته و برنامه های فراوانی جهت گسترش استفاده از آن در حال انجام می باشد. گرچه اولین کنفرانس بین المللی دوچرخه شهری شاهد بی نظمی زیادی در برنامه ریزی زمان و مراحل برگزاری کنفرانس بود (که ناشی از برخورد سیاسی متولیان امر در دولت و شهرداری با یک مقوله علمی و تخصصی بود) اما در هر حال نفس برگزاری کنفرانس مورد اشاره را در ایران درجهت آگاه سازی مسوولان و عموم مردم به این موضوع باید به فال نیک گرفت. در زیر چکیده مقاله ارائه شده در کنفرانس ارائه گردیده است:

 

چکیده

پیاده روی و دوچرخه سواری بعنوان گونه های حمل و نقل غیرموتوری، دارای مزایای متعدد اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی هستند و بر این اساس، توجه ویژه ای در سالیان اخیر به آنها شده است. از سویی دیگر، امروزه به شدت بر توسعه پایدار در ابعاد مختلف تاکید گردیده و گسترش شیوه های حمل و نقل پایدار بر اساس همین رویکرد مورد توجه قرار گرفته است. از همین رو، هدف این پژوهش بررسی نقش و چگونگی ارتباط میان پیاده روی و دوچرخه سواری با حمل و نقل پایدار شهری می باشد که با توجه به رشد شتابان شهرنشینی و مراحل گذار به توسعه یافتگی از اهمیت بسزایی در کشورمان برخوردار است.

در نگارش این مقاله، مهمترین منابع مرتبط با ویژگیهای پیاده روی و دوچرخه سواری به صورت روش اسنادی مورد بررسی قرارگرفته و پس از تبیین مفهوم حمل و نقل پایدار و شاخصهای آن، با استفاده از نظرات کارشناسان حمل و نقل شهر تهران، گونه های مختلف حمل و نقل شهری نسبت به هر معیار و نیز با یکدیگر مقایسه و بر مبنای روش AHP تحلیل گردیده اند. نتایج این مطالعه نشان می دهند که پیاده روی و دوچرخه سواری پایدارترین شیوه های حمل و نقل درون شهری هستند.

 واژه های کلیدی: دوچرخه سواری، پیاده روی، حمل و نقل غیرموتوری، توسعه پایدار شهری، حمل و نقل پایدار، AHP

 

 پی نوشت: باخبر شدم که پس از برگزاری اولین کنفرانس بین المللی دوچرخه شهری و پیرو اعلام دبیرخانه این کنفرانس، مقاله فوق با کسب بالاترین امتیاز به عنوان بهترین مقاله کنفرانس انتخاب شده است.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٩
تگ ها :