طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

مسجد ولیعصر؛ مرثیه ای بر معماری معاصر ایران

ساخت مسجد ولیعصر (عج) در مجاورت تاتر شهر از قصه های پرغصه معماری معاصر ایران است. طرحی که اصولا مکانیابی آن در مجاورت بنای ثبت شده تاتر شهر و در یکی از شلوغ ترین چهارراه های تهران، فاقد هرگونه توجیه علمی و طراحی شهری بوده است، امروزه به نظر می رسد که عرصه کشمکش سلیقه های جناحی و سیاسی شده است.

 

طرح اولیه مسجد کاملا منطبق بر معماری سنتی ایرانی فاقد هرگونه نوآوری و هماهنگی با بنای ثبت شده ملی تاتر شهر در حریم بلافصل آن با گنبد و مناره های بیش از 20 متری! 

 

 

طرح دومی و در حال اجرای مسجد کاملا منطبق بر معماری مدرن (شبه فولدینگ) و برگرفته از خطوط توپوگرافی زمین و فاقد هرگونه هماهنگی با معماری ایرانی در حریم بلافصل بنای ثبت شده ملی تاتر شهر 

 

و در این میان، آنچه بیش از همه باید بر آن تاسف خورد، سرمایه بیش از 30 میلیارد تومانی صرف شده از بیت المال (تاکنون) و فراتر از آن شان و آبروی معماری معاصر ایران است که به تاراج رفته است. امری که ناشی از سپردن کارهای بزرگ به افراد کوچک و واگذاری تصمیم گیری به مسوولان، مدیران و معماران غیرمتخصص و افراط و تفریط و غلبه سیاست زدگی بر معماری است و آنچنان که مشخص است هیچگونه نظارت و بازخواستی نیز از این افراد در میان نیست. گزارش منتشر شده در معمار نیوز درخصوص توقف مجدد ساخت مسجد ولیعصر (عج) را در لینک زیر ملاحظه فرمایید:

 

توقف ساخت مسجد ۵۰ میلیاردی ولیعصر(عج) تهران پس از ۱۱ سال

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/۱۸
تگ ها :

برگزاری کارگاه ضرورت پیاده راه سازی در شهرداری همدان

کارگاه ضرورت پیاده راه سازی در شهرها در روز چهارشنبه 27 خردادماه 1394 در سالن اجتماعات باشگاه شهرداری همدان با حضور معاونان شهرسازی و برنامه ریزی شهردار همدان، مدیر آموزش، تشکیلات و بهبود روش‌ها و همچنین جمع زیادی از کارشناسان نواحی چهارگانه و معاونت شهرسازی و معماری برگزار شد. گزارش درج شده در پورتال شهرداری همدان و همچنین خبرگزاری فارس در این خصوص را می توانید در لینک زیر ملاحظه فرمایید:

شهرداری همدان-برگزاری کارگاه ضرورت پیاده راه سازی در شهرداری همدان

خبرگزاری فارس- پل های عابر پیاده آفت بزرگ در شهرسازی 

 

پی نوشت: مسوولان شهرداریها و سازمانهای مختلف در سراسر کشور چنانچه تمایل به برگزاری کارگاه مذکور داشته باشند می توانند درخواست خود را در بخش نظرات همین پست ارسال نمایند تا هماهنگیهای لازم با آنها انجام گردد.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢
تگ ها :