طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

محله؛ مفهوم و ویژگیهای آن در شهرهای امروزین

 مقاله مشترک اینجانب و همسر گرانقدرم خانم مهندس ایل‌ناز فتح‌العلومی زیر عنوان "محله؛ مفهوم و ویژگیهای آن در شهرهای امروزین" در صفحات 47-54 شماره 39-40 فصلنامه تحلیلی- پژوهشی جستارهای شهرسازی مربوط به پاییز و زمستان 1391 به چاپ رسیده است. خواندن مقالات شماره مذکور فصلنامه جستارهای شهرسازی را به تمامی پژوهشگرانی که علاقمند به تحقیق در رابطه با محله های شهری و ابعاد مختلف آن هستند، توصیه می نمایم. چکیده مقاله مورد اشاره به ترتیب زیر می باشد:

 

چکیده

شهرها به عنوان پیچیده‌ترین مصنوعات بشری و سامانه‌های یکپارچه زیستی از اجزاء گوناگونی تشکیل یافته‌اند که در تعامل با یکدیگر یک کلیت واحد را بوجود می‌آورند. «محله» قسمتی از شهر است که از یک ساختار همگن کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی تشکیل شده است. محله همواره به عنوان بخش مهمی از ساختار شهرها دارای کارکردهای گوناگون بوده اما امروزه و به ویژه با مطرح شدن مفاهیم جدیدی چون مشارکت مردمی و توسعه پایدار شهری –که به یکی از مهم‌ترین اهداف مدیران شهری بدل شده است- رویکرد و توجه به محله نسبت به گذشته دچار تغییر شده است. هدف از این نوشتار، بررسی مفهوم و ویژگی‌های محله‌ در شهرهای امروزین است. نگارش مقاله به صورت اسنادی و توصیفی- تحلیلی و بر مبنای مطالعه معتبرترین منابع مرتبط انجام گرفته است. نتیجه حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد که محله به مثابه کوچک‌ترین واحد سازمان فضایی شهری، نقشی اساسی را در پایداری شهری ایفا نموده و از این رو، توجه و تاکید بر آن در حال حاضر از جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌های توسعه شهری برخوردار است.

کلید واژه: محله، توسعه پایدار، سرمایه اجتماعی، محله پایدار

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٤
تگ ها :