طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

نظرخواهی از دانشجویان نیمسال دوم تحصیلی 90-91

با توجه به اتمام نیمسال دوم تحصیلی 1390-1391 از کلیه دانشجویانی که در این ترم با بنده کلاس داشته اند، درخواست می گردد نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را حتما با ذکر نام درس برای اینجانب ارسال دارند. پیشاپیش از تمامی کسانی که در این نظرخواهی مشارکت می نمایند سپاسگزاری کرده و امیدوارم که نتایج این امر سبب ارتقاء هرچه بیشتر کیفیت دروس ارائه شده به دانشجویان ترم های آتی گردد.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۱
تگ ها :

باغ های فاتح کرج: در خطر نابودی

همکار گرانقدر، خانم مهندس ایل‌ناز فتح العلومی با قلم توانای خود یادداشتی درخصوص باغ های فاتح کرج نوشته اند که بخش هایی از آن در زیر آورده شده است:

 

- فضاهای سبز در گذشته به علت کارکرد شهر‌ها، سهولت دسترسی به نواحی طبیعی و... بیشتر برای گروه‌های خاص اجتماعی همانند طبقات مرفه اهمیت داشت، اما امروز توسعه چنین فضاهایی به عنوان نیاز تنفسی و تفریحی شهر، یک ضرورت غیرقابل اجتناب زیستی و اجتماعی محسوب می‌شود.

- «جهانشهر» محله و یا منطقه‌ای در کرج است که به «باغ فاتح» نیز شهرت دارد و در گذشته یکی از سرسبز‌ترین و پردرخت‌ترین مناطق این شهر بوده که با انبوهی از درختان، در گذشته باغشهر نامیده می‌شده است. هرچند که امروز به مدد توسعه شهرنشینی و کم لطفی مسئولان از آن همه سرسبزی، اندک میراثی باقی مانده و بخش‌هایی از آن به تدریج به ساختمان، خیابان و منطقه‌ای مرفه‌نشین در قلب کرج تبدیل شده اما باز هم ظرفیت جذب گردشگر و معرفی به عنوان یک جاذبه طبیعی را داراست.

- به گفته برخی افراد آگاه عمر درختان این منطقه ۶۰ تا۱۱۰ سال تخمین ‌زده می‌شود و وسعت باغ فاتح بین ۱۳۰ تا۳۰۰ هکتار بوده که اکنون کمتر از۲۰ درصد آن باقی مانده است. نکته جالب توجه در این است که گرچه کلیه سازمان‌ها، نهاد‌ها و مسئولان و مدیران ذیربط کرج اعم از استانداری، شهرداری و منابع طبیعی این استان با تغییر کاربری باغ‌ها به مسکونی مخالف هستند اما قسمت‌های بایر و کم درخت منطقه جهانشهر به فضای سبز اختصاص یافته می‌شود و بخش‌های پردرخت آن به صورت دریجی به خانه و خیابان بدل می‌شوند و همچنان تلاش برای نابودی این باغات با ایجاد کم آبی تعمدی و تبدیل آن‌ها به برج و ساختمان ادامه دارد.

 

 

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا  در پایگاه خبری شهر الکترونیک ملاحظه فرمایید.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢
تگ ها :