طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

درباره وضعیت اسف بار نظام مهندسی در شهر تهران

پایگاه خبری شهر الکترونیک در رابطه با وضعیت نظارت بر ساخت وساز، صدور شناسنامه فنی  در شهر تهران و اختلافات میان نظام مهندسی و شهرداری تهران، مصاحبه ای را با اینجانب و برخی دیگر از دوستان و همکاران انجام داده است که می توانید متن کامل این مصاحبه را در اینجا ملاحظه فرمایید.

 

 

 پی نوشت: با توجه به برگزاری دور جدید انتخابات نظام مهندسی تهران در تاریخ 13 مرداد، امیدوارم که جامعه واقعی مهندسان پایتخت با درک این واقعیت که هرگونه امکان تغییر در راستای توزیع مناسب کار و خارج شدن جامعه حرفه ای از بن بست موجود، تنها با حضور و پیگیری خودمان امکان پذیر است، گامی هر چند کوچک درجهت اعتلای ارزش مهندسان درشهر تهران و به دست آوردن حقوق خویش بردارند.حقیقت آن است که طبق آمار ازحدود 60000 مهندس دارای پروانه اشتغال در شهر تهران نزدیک به 35000 نفر درحال حاضر در پایتخت حضور دارند که از این میان نیز کمتر از 1% (یعنی حدود 400 نفر) در مجامع عمومی و انتخابات شرکت می کنند. امری که نتیجه آن بلوکه شدن منافع قاطبه مهندسان در دسته عده ای خاص است که حقوق جامعه مهندسی را قربانی امتیازات شخصی خویش کرده اند.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٤
تگ ها :

تفاوت منظر شهری با سیمای شهری

شهر‌ها به عنوان پدیده‌هایی پویا که مدام در حال تحول بوده و به عبارت دیگر، تنها عنصر ثابت در آن‌ها «تغییر» است، از دو بعد اصلی؛ کالبدی (شکلی) و محتوایی (معنایی) برخوردارند. به همین نسبت، تاثیراتی که محیط‌های شهری بر شهروندان و بازدید کنندگان از آن‌ها بر جای می‌گذارند، بر دو جنبه اساسی انسانی؛ حواس مادی و روحیات آدمی قابل بررسی است. به تجربه ثابت شده که نقش عوامل روحی و روانی در آسایش و آرامش انسان اگر از مسائل فیزیکی و مادی بیشتر نباشد، مسلما کمتر نیست.

«سیمای شهر» که متفکر و متخصص برجسته شهرسازی «کوین لینچ»، اولین بار بصورتی جدی حدود چهار دهه پیش آن را مطرح و معرفی کرد، ازجمله مهم‌ترین اثرات روانی سکونتگاههای شهری است که از ابعاد کالبدی شهر‌ها یعنی «منظر شهری» ناشی می‌شود.

 

 

حقیقت این است که مردم عادی و افراد غیرمتخصص تفاوتی بین «سیما» و «منظر» شهری قائل نیستند و این هر دو واژه را مترادف و هم‌معنا با هم تلقی کرده و به کار می‌برند. اما برای منظر شهری تعاریف متعددی ارائه شده که با بررسی و مقایسه آن‌ها با تعریف «سیمای شهر» تفاوت این دو اصطلاح مشخص خواهد گردید.

متن کامل این یادداشت را می توانید در پایگاه خبری شهر الکترونیک در اینجا ملاحظه فرمایید.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱
تگ ها :