طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

ساختمان REN در شانگهای چین

ساختمان REN یک مجموعه متشکل از سالن های کنفرانس، ورزشی و هتل است که برای نمایشگاه جهانی 2010 در شانگهای چین پیشنهاد گردیده است. این بنا به شکل دو ساختمان که درنهایت در یکی ترکیب می شوند، متظاهر گردیده است.

اولین ساختمان که از آب بیرون می آید به فعالیتهای مرتبط با جسم و بدن مرتبط است و مراکز ورزشی و پرورش آبی را در خود جای داده است. دومین ساختمان که از خشکی منشاء می گیرد به روح و روان اختصاص یافته و مرکز کنفرانس و تسهیلات ارتباطی را در خود مستقر نموده است. این دو ساختمان در یک هتل 100 اتاقه، بنایی برای زندگی، به یکدیگر می رسند.

 

نکته جالب توجه اینکه این مجموعه نمایانگر واژه چینی "مردم" است (که شبیه نماد 8 فارسی است) و یک نشانه شهری قابل تشخیص برای نمایشگاه جهانی در چین می باشد.

 

پی نوشت: گرچه این مجموعه به لحاظ ایده پرداری و فرم حجمی فانتزی آن بسیار قابل توجه است اما حداقل در تصاویر سه بعدی ارائه شده از آن بیشتر به یک اسباب بازی می ماند تا یک ساختمان و بنای معماری و به نظر می رسد که به منظور تحقق پذیری و با توجه به الزامات سازه ای به ناچار باید دچار تغییراتی گردد.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٠
تگ ها :