طرح و شهر

بیان مسائل تخصصی معماری و شهرسازی، ایجاد مکانی برای هم اندیشی و تبادل نظر، اطلاع رسانی و افزایش دامنه آگاهیهای عمومی و فردی درباره موضوعات مختلف حرفه ای، از اهداف اصلی ایجاد این فضای مجازی می باشد

مرد دوستدار کودک!

امروزه بر طراحی شهرها به نحوی که برای تمامی اقشار جامعه با هر سن و جنسیتی قابل استفاده، ایمن و جذاب باشد بسیار تاکید می گردد. در این میان، پیش بینی تمهیدات لازم جهت ناتوانان جسمی و حرکتی، سالمندان و بویژه کودکان که آنها را آینده سازان جامعه می دانند از یک امکان به ضرورتی انکارناپذیر بدل گردیده است.

بر همین اساس، نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل متحد در چند سال اخیر تبلیغات و سرمایه گذاریهای فراوانی را به منظور فرهنگ سازی و ارائه پیشنهادات و امکانات لازم به جوامع مختلف بویژه کشورهای در حال توسعه برای مناسب سازی فضاهای شهری و ایجاد نشاط و سرزندگی و تحرک لازم جهت کودکان آغاز نموده اند. اصطلاحی همچون Child Friendly City (CFC) که در فارسی تحت عنوان "شهر دوستدار کودک" ترجمه گردیده، از همین منظر مورد توجه قرار گرفته است. و این درحالی است که مطالعات و تجارب مختلف حاکی از آن است که فضاهای شهری در کشور ما نه تنها متناسب با نیاز و اقتضائات سنی کودکان طراحی نشده حتی در مکانهایی که مختص این گروه در نظر گرفته می شود همچون زمین های بازی، مدارس و... کوچکترین توجهی به حداقل استانداردها و روحیات بچه ها نیز نمی گردد.

 
Child

اما به نظر می رسد مسوولان و دست اندرکاران امور کودک و نوجوان در کشور ما اصولا هرگونه تحرک و شادابی برای کودکان را با توجه به ویژگیهای فرهنگ بومی حتی در محیط های دربسته و سرپوشیده ای همچون منازل شخصی نیز نادرست می دانند! آنچنانکه یکی از چهره های دیرآشنای نسل ما و پژوهشگر و رییس کنونی یکی از مراکز تربیت مربی کودک و نوجوان در اشاره به ایرادات معدود برنامه های جذاب کودک تلویزیون چنین بیان می دارد:

"جیغ زدن مساله‌ای است که به نظر برخی روان‌شناسان انسان را از نظر روانی تخلیه می‌کند، ولی عادت دادن بچه‌ها به آن افزون بر این که در زندگی شهرنشینی کنونی حقوق دیگران را ضایع می‌کند، متناسب با جایگاه یک برنامه تلوزیونی که باید آموزنده و سازنده باشد، نیست.... به هر حال سازندگان (این) برنامه باید نسبت به انتخاب موسیقی‌ها دقت کافی داشته باشند و در حین اجرا نیز حرکات خود را کنترل کنند، چرا که در برخی موارد دیده شده که این حرکات بر بچه‌ها به ویژه دختر بچه‌هایی که در منزل این برنامه را تماشا می‌کردند، تاثیرگذار بوده و آنها را به حرکت واداشته است!"

مشخص نیست که کودک ایرانی که در فضاهای شهری ناموزون موجود امکان تحرک و برآوردن نیازهای طبیعی و غریزی دوران خردسالی او فراهم نیست اگر در خانه هم نتواند از این فقر حرکتی رهایی یابد چگونه قادر خواهد بود در آینده سرنوشت جامعه را رقم زده و خود نسلی سالم را پرورش دهد؟! دیگر نکات مطرح در این مصاحبه نیز تامل برانگیز و البته تاسف آور است.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٥
تگ ها :

اراضی عباس آباد؛ از دیروز تا فردا

این روزها و همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در فضای مصلی و بحث های داغ مرتبط در رابطه با مکان این نمایشگاه و مشکلات و تبعات پیرامونی و نیز قول های مسوولان مبنی بر بازگشایی قطعی باغ کتاب تهران و برگزاری نمایشگاه در آن در سال آتی، اهمیت اراضی عباس آباد بعنوان محدوده ای که قرار است نقش مهمترین فضای تفریحی و فرهنگی پایتخت را ایفا نماید، بیش از پیش مورد تاکید قرار گرفته است.

سابقه توجه به اراضی عباس آباد که بدلیل موقعیت، طبیعت، وسعت و دسترسی های مرتبط از ویژگی های منحصربفردی در پهنه مرکزی شهر تهران برخوردار است به حدود چهار دهه قبل بر می گردد که قرار بود تحت عنوان "شهستان پهلوی" مجموعه سفارت خانه ها و فضاهای دیپلماتیک پایتخت را در خود جای داده و با عملکردی بین المللی، شان ملی ایرانیان را در نزد افکار عمومی جهان ارتقاء بخشد.

M02
عکس هوایی از حدود و موقعیت موجود اراضی عباس آباد

اما این ایده با وقوع انقلاب به تحقق نپیوست و کشمکش های گوناگون بر سر مالکیت این اراضی بین نهادهای دولتی و حکومتی سبب گردید که علی رغم تهیه و حتی تصویب بیش از 5 طرح پیشنهادی، برخی مداخلات و ساخت بعضی ساختمانهای اداری-دولتی کماکان متاسفانه (و یا خوشبختانه!) گستره وسیعی از این بهترین محدوده شهر تهران، دست نخورده باقی بماند.

براساس آخرین طرح های تجدید نظر که توسط گروه مشاوران همکار (پارهاوس، شاران، فرنهاد، نقش جهان پارس) و در نهایت با مرکزیت مهندسین مشاور نقش جهان پارس تهیه گردیده و به تایید شورایعالی شهرسازی و معماری نیز رسیده است، اراضی عباس آباد با مساحتی بالغ بر 565 هکتار بعنوان پهنه سبز، تفریحی، فرهنگی و گردشگری کلانشهر تهران و با محوریت مصلی تثبیت گردیده و در حال حاضر طراحی و ساخت برخی شریانهای درونی اصلی ارتباطی و فضاهای باز شهری همچون محور 32، محور 28، بلوار دیدار، میدان فرهنگ، میدان دیدار و نیز پارک ها و فضاهای تفرجی و اوقات فراغت گوناگونی چون گلستان آب و آتش، گلستان کاروانسرا، گلستان بنادر، گلستان منظومه شمسی، گلستان توشه، بازار سوغات اکو، هفته بازار دیدار، تفرجگاه دیدار و...  با مدیریت شرکت نوسازی اراضی عباس آباد که زیر نظر شهرداری تهران است، در حال اجرا می باشد.

D02
وضعیت بخشی از اراضی عباس آباد پس از اجرای پروژه های تفریحی تصویب شده

در عین حال، پروژه های گوناگون مشارکتی جهت ساخت هتل ها و مجتمع های گوناگون تجاری، اداری، ایستگاهی و نیز پروژه های فرهنگی مختلف همچون باغ موزه دفاع مقدس، باغ کتاب، باغ هنر، باغ نمایش، باغ فلسفه، باغ علوم، باغ اقوام و ملل، باغ فرهنگ و... نیز تعریف، در برخی موارد توسط مهندسین مشاور مختلف طراحی گردیده و تعدادی نیز در حال ساخت می باشند.

در هر حال، اگرچه به برخی از طرح های تهیه شده برای فضاهای گوناگون این پروژه عظیم انتقاداتی وارد می باشد و از جمله اینکه نحوه قرارگیری و همجواری پارک ها و فضاهای تفریحی گوناگون در بیشتر موارد فاقد یک سناریوی کلی و خط ارتباطی معنادار می باشد اما تلاش دست اندرکاران مربوطه درجهت حفظ، هویت بخشی و باززنده سازی این بزرگ فضای شهری بی بدیل پایتخت قابل تقدیر است.

D03
موقعیت برخی از پروژه های فرهنگی در اراضی عباس آباد

امری که چنانچه با اطلاع رسانی گسترده و شفاف تر بویژه نسبت به جامعه حرفه ای و تخصصی معماران و شهرسازان همراه گردد و از سوی دیگر حرفه مندان نیز با احساس مسوولیت با ارائه نقطه نظرات و نقدهای سازنده خود طرحهای تهیه شده و روند اجرایی مربوطه را پایش نموده و در این فرآیند مشارکت نمایند، یقینا به نتایج بهتری رهنمون گردیده و می تواند جلوه ای از توان علمی و فنی متخصصان داخلی را در آستانه هزاره سوم به نمایش گذارده و فضایی درخور فرهنگ غنی ایرانی فراهم سازد.

  
نویسنده : خشایار کاشانی جو ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٢
تگ ها :